7 نکته کلیدی در مورد نحوه انتخاب کولر گازی و اسپلیت

[ad_1]

کولر گازی یا اسپلیت یکی از پرکاربردترین تجهیزات تاسیساتی در جامعه امروز محسوب می گردد و با توجه به بازار داغ انواع کولر گازی و اسپلیت و نیاز روز افزون به این کالا، نیاز به مشاوره تخصصی و خرید هوشمند این تجهیزات تهویه مطبوع هم بیش از پیش حس می شود.

بطور کلی اسپلیت ها با عملکرد خود می توانند هوای خنک و دلپذیر مورد نیاز ساکنین را در کمترین زمان لازم تأمین نمایند و همین امر باعث محبوبیت این کولرهای گازی در بین مصرف کنندگان شده است.
برای آنکه بتوانید بهترین انتخاب و خرید کولر گازی و اسپلیت را تجربه نمایید، باید از اطلاعاتی آگاهی داشته باشید، چرا که با دانستن آن هاست که می توانید دقیقا همان دستگاهی را خریداری نمایید که مورد نیاز و باب میل شما است. اما این اطلاعات کدامند؟

1. محاسبه کولر گازی و مفهوم BTU

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب و خرید انواع کولر گازی و اسپلیت باید مورد توجه قرار گیرد، محاسبه کولر گازی است که بر حسب BTU  عنوان می شود، مثلا کولر گازی اسپلیت 12000، دارای ظرفیت 12000 BTU است.
 BTU واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی و سرمایشی در تجهیزات تهویه مطبوع می باشد و به مقدار گرمایی گفته می شود که می تواند دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه (از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت) برساند.

برای محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی به طور عمومی به ازاء هر متر مربع، 800~600 (BTU) باید در نظر گرفته شود: البته این ظرفیت بدون درنظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر می باشد.

2. کولر گازی یا اسپلیت ها دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از :

کولر گازی و اسپلیت دیواری، کولر گازی پنجره ای، داکت اسپلیت، اسپلیت ایستاده (در ظرفیت های 40000 تا 90000 بی تی یو) و کولرهای گازی پرتابل که نیازی به کندانسور بیرونی ندارند و صرفا برای ظرفیت های 7000 تا حداکثر 12000 بی تی یو و در مکان هایی با متراژ حداکثر 12 متر مربع مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

3. ابعاد و متراژ محل مورد نظر

یکی از مهم ترین مولفه هایی که هنگام خرید کولر گازی و اسپلیت  باید به آن توجه نمایید، ابعاد و متراژ محل مورد نظر است. هرچه متراژ خانه و اتاقی بزرگتر باشد، به دستگاه قدرتمندتری برای خنک کردن فضا نیاز دارید. به عنوان مثال هرگز نمی توانید یک فضای بزرگ 80 متری را با یک کولر گازی پرتابل کوچک خنک کنید و برعکس، برای خنک سازی یک فضای کوچک، یک کولر گازی با قدرت بالا چندان به کارتان نخواهد آمد.

4. انواع کمپرسور کولر گازی و اسپلیت

بطور کلی سه نوع کمپرسور در انواع کولر گازی و اسپلیت استفاده می شود که عبارت اند از : کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرال.
در کولر گازی و اسپلیت ها کمپرسورها که در واقع موتور دستگاه هستند، نقش مهمی ایفا می کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها می باشند.در کولر های گازی امروزی، کمپرسور روتاری بیشترین کاربرد را دارد و نوع اسکرال با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

5. انواع گاز مبرّد در کولر گازی و اسپلیت

·  گاز مبرّد فریون (R22)   : از قدیمی ترین مبرّدهای منسوخ شده است. این مبرّد فرمولی شیمیایی داشته و برای لایه اوزون مخرب می باشد.

·  گاز مبرّد فریون(R410) : فرمولی گیاهی داشته و دارای راندمان بالایی می باشد. مبرّدهای R410 امروزه در کولرهای اینورتر دارای بیشترین کاربرد هستند.

·گاز مبرّد فریون(R407)   : این مبرّد نیز فرمولی گیاهی داشته و راندمان بالایی نیز دارد، ولی از نظر کاربرد به گستردگی مبرّد R410 نیست.

6. پنل کولر گازی و برچسب انرژی

در کولرهای گازی یا اسپلیت یونیت‌ها ابتدا مایع مبرد در کندانسور (بخش بیرونی کولر گازی یا پنل بیرونی اسپلیت ها) خنک می شود و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی منتقل شده و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط وارد کویل پنل داخلی می گردد. هوای داخل نیز پس از عبور از میان کویل های پنل داخلی (اواپراتور) تبدیل به هوای خنک و دلپذیر شده و موجب آسایش و رفاه ساکنین می شود.پنل کولر گازی ها دارای ظاهر ی شیک و طراحی های مختلفی می باشند

هنگام خرید کولر گازی، به برچسب انرژی مندرج روی سیستم توجه نمایید. EER به معنای میزان بهره‌وری انرژی می باشد. به هر میزان که EER بیشتر باشد، می توانیم دستگاهِ خنک‌کننده‌ی بهتری داشته باشیم. ترکیب EER بالاتر و اینورتر مناسب تر در یک کولر گازی می‌تواند یک دستگاه الکتریکی با راندمان بهتری به ما ارائه دهد.

 

 

7. کیفیت کالا و گارانتی

یک از تفاوت های اصلی بین کولر گازی و اسپلیت تقلبی و اصلی، کیفیت و گارانتی محصول می باشد. مسلما کولرهای گازی تقلبی آن چنان که باید هوا را خنک نمی کنند و دارای طول عمر کمتری می باشد. لذا بهتر است کولرهای گازی اورجینال و با گارانتی معتبر تهیه نمایید.

با توجه به تنوع برندها و کیفیت های متفاوت در انواع کولر های گازی و اسپلیت انتخاب محصول با کیفیت با قیمت مناسب بسیار مشکل است. در این بین برندهای معتبر داخلی مانند شرکت بنام و مورد اطمینان ایران رادیاتور اقدام به تولید چنین محصولاتی نموده است.

کولر گازی ایران رادیاتور با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب در بازار عرضه شده که با استقبال چشم گیری رو به رو شده است.

در سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیز، اطلاعات فنی و بهترین قیمت های فروش انواع کولرگازی و اسپلیت، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

 

[ad_2]

Source link