ژنیکوماستی چیست

 

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی (معروف به “بزرگی سینه مردان”) یک بیماری شایع است که باعث می‌شود سینه ها در پسران و مردان متورم و بزرگ‌تر از حد طبیعی باشند. این بیماری بیشتر در پسران نوجوان و مردان مسن دیده می‌شود. در این مقاله به درمان ژنیکوماستی در تهران الو جراح می پردازیم.

علائم ژنیکوماستی

علائم ژنیکوماستی از مقدار کمی بافت اضافی در اطراف نوک سینه ها تا سینه‌های کاملاً برجسته متفاوت است. این موضوع می‌تواند یک یا هر دو سینه را درگیر کند. گاهی اوقات، بافت پستان می‌تواند حساس یا دردناک باشد‌، اما این اتفاق در عموم مبتلایان رخ نمی‌دهد.

علل ژنیکوماستی

عدم تعادل هورمونی

ژنیکوماستی می‌تواند ناشی از عدم تعادل بین هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن باشد. بالا بودن نسبی استروژن در بدن باعث رشد بافت سینه (چه در مردان و چه در زنان) می‌شود. معمولاً میزان تولید تستوسترون در بدن مردان بسیار بالاتر از تولید استروژن است، که مانع عملکرد استروژن در رشد بافت سینه می‌شود.

اگر تعادل هورمون‌ها در بدن تغییر کند، ممکن است به رشد سینه‌های مرد بی‌انجامد. گاهی اوقات، علت این عدم تعادل هورمونی نامشخص است. دلایل رایج ژنیکوماستی در موارد زیر خلاصه می‌شود:

چاقی

به گفته نت کرفتی اضافه وزن (چاقی) یکی از علل شایع ژنیکوماستی است. اضافه وزن می‌تواند سطح استروژن را افزایش دهد، که همین عامل رشد بافت پستان می‌شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمال بیشتری می‌رود که چربی اضافی در بدنتان، بافت سینه را بزرگتر کند. برای برخی از افراد کاهش وزن یا انجام تمرینات ورزشی می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما ممکن است ورزش برای همیشه این وضعیت را بهبود نبخشد.

نوزادان پسر

اولین دوره از زندگی پسران که ژنیکوماستی می‌تواند در اتفاق بیفتد، بدو تولد است. چرا که استروژن از طریق مادر به نوزاد قابلیت انتقال دارد. البته این حالت شایع ولی موقتی است و چند هفته پس از تولد نوزاد از بین می‌رود.

بلوغ

در دوران بلوغ‌، سطح هورمون‌ها در پسران درحال تغییر است. حال اگر سطح تستوسترون کاهش یابد، استروژن می‌تواند باعث رشد بافت سینه شود. بسیاری از پسران نوجوان تا حدی بزرگ شدن سینه دارند. ژنیکوماستی در سن بلوغ معمولاً با افزایش سن پسران و ثابت ماندن سطح هورمونی آن‌ها برطرف می‌شود.

سن بالا

با افزایش سن‌، تستوسترون در بدن مردان به میزان کم‌تری تولید می‌شود. همچنین مردان مسن استعداد بیشتری در جذب چربی بدن دارند و این خود می‌تواند باعث تولید استروژن بیشتر شود. این تغییرات در سطح هورمون‌ها نهایتاً منجر به رشد بیش از حد بافت سینه می‌شود.

علل دیگر

سایر علل ژنیکوماستی که کم‌تر شایع‌اند، عبارتند از:

         عوارض جانبی داروهایی مانند داروهای ضد زخم یا داروهای بیماری قلبی

         داروهای غیرقانونی مانند شاهدانه یا استروئیدهای آنابولیک

         استفاده از الکل

         بیماری‌های زمینه ای مانند نارسایی کلیه یا بیماری کبد

         سندرم کلاین فلتر (یک اختلال ژنتیکی نادر)

         وجود تومور یا عفونت در بیضه‌ها

درمان ژنیکوماستی

اگر نگران رشد بافت سینه خود هستید به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک می‌تواند گزینه‌های درمانی را با شما در میان بگذارند. اگر پزشک عمومی تشخیص دهد که نیاز به درمان دارید، ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

         جراحی برای برداشتن بافت اضافی سینه

         دارویی برای تنظیم عدم تعادل هورمونی

روشهایی مانند جراحی کوچک کردن سینه معمولاً در NHS موجود نیست، مگر اینکه نیاز پزشکی مشخصی به آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما به مدت طولانی ژنیکوماستی داشته‌اید و این بیماری شما به درمان‌های دیگر پاسخ نداده است و باعث ناراحتی یا درد زیادی برای شما می‌شود، پزشک عمومی شما را به یک جراح پلاستیک ارجاع می‌دهد تا در مورد جراحی احتمالی بحث شود.

اگر احساس شدیداً دردناکی در ناحیه سینه‌تان حس می‌کنید یا یک توده آشکار مشاهده می‌شود، حتماً به پزشک عمومی مراجعه کنید. گاهی اوقات، ممکن است که نیاز به برداشتن توده باشد. ژنیکوماستی لزوماً با سرطان پستان ارتباطی ندارد‌، اما اگر نگران تورم سینه خود هستید باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.

 

سامی دکترها: دکتر وهاب آقایی، دکتر مهدی آریانا، دکتر اسماعیل شیرزادگان، دکتر شهریار حدادی، دکتر محمدرضا بیگدلی، دکتر فرهاد موسی زاده، دکتر مهدی جعفری، دکتر فرامرز صفایی، دکتر ناهید نفیسی، دکتر پریسا عظیمی نژادان، دکتر فرید مرادیان

ژنیکوماستی چیست | عمل ژنیکوماستی | بهترین دکتر ژنیکوماستی | عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان |بهترین جراح ژنیکوماستی

 

بهترین دکتر ژنیکوماستی | علائم ژنیکوماستی | قیمت عمل ژنیکوماستی |عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

 

جراحی ژنیکوماستی | هزینه عمل ژنیکوماستی | عمل ژنیکوماستی چیست | عمل کوچک کردن سینه مردان | کوچک کردن سینه مردان | کلینیک ژنیکوماستی | هزینه جراحی ژنیکوماستی |درمان ژنیکوماستی