دوربین مداربسته فول HD

 

دوربین مداربسته فول HD

با افزایش روزافزون جمعیت در شهرهای بزرگ و ایجاد آپارتمان‌های چندین طبقه و مراکز تجاری، رفاهی و تفریحی برای رفع نیاز افراد، مسائل مختلفی به وجود آمد. یکی از مهم‌ترین این مسائل که ایجاد آن در همه جا ضروری بود، مسئله امنیت بود. ایجاد امنیت می‌توانست از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات و درگیری‌ها جلوگیری کند. در نقطه‌ی مقابل نبود امنیت می‌توانست جان و مال افراد جامعه را به خطر بیندازد. به همین دلیل افرادی زیاد به دنبال راه‌ها و ابزارهایی برای افزایش امنیت بودند.

 یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که توانست تا حد بسیار زیادی این امنیت را ایجاد کند دوربین مداربسته بود. امروزه استفاده از دوربین‌های مداربسته در مکان‌های مختلف یک امر عادی می‌باشد. فروشگاه‌ها، هتل‌ها، مغازه‌ها، پارکینگ‌ها، مراکز خرید و … مکان‌هایی است که با دوربین‌های مداربسته کنترل می‌شوند. این مکان‌ها به خاطر استفاده از دوربین‌های مداربسته امنیت بسیار بالایی دارند. ما در این مقاله قصد داریم یکی از با کیفیت‌ترین نوع دوربین مداربسته یعنی دوربین مداربسته‌ فول HD را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

تاریخچه

تاریخچه

جالب است بدانید که اولین دوربین مداربسته برای استفاده‌ی نظامی تولید شده است. این دوربین در سال 1942 توسط آلمان نازی برای کنترل نحوه‌ی شلیک نوعی موشک در یک ایستگاه پرتاب موشک نصب و استفاده شد. تقریبا 7 سال بعد دوربین‌های مداربسته‌ای با نام Vericon در آمریکا تولید و روانه‌ی بازار شد. این دوربین‌ها استفاده‌ی تجاری داشتند و برای نصب آن‌ها توسط افراد نیاز به گرفتن مجوز از دولت نبود. سال‌ها از این دوربین‌ها استفاده تا در سال 1996 اولین نسل دوربین‌های تحت شبکه توسط شرکت Axis روانه‌ی بازار شد.

این دوربین‌ها بر اساس استانداردهای http و rtsp طراحی شده بودند و نرم افزار پایه‌ی آن‌ها نرم افزار لینوکس بود. دوربین‌های مداربسته‌ی شرکت Axis برای ارسال تصویر از استانداردهای IP در قالب Data بهره می‌بردند. تقریبا سه دهه از تولید این دوربین‌ها می‌گذرد و پیشرفت‌های زیادی در ساخت این ابزار کاربردی به وجود آمده است. امروزه دوربین‌های مداربسته انواع مختلفی دارند که با کیفیت‌تریبن آن‌ها دوربین مدار بسته‌ی فول HD  می‌باشد. هر کدام از انواع دوربین‌های مداربسته کیفیت و کاربرد خاص خودش را دارد. در ادامه برخی از مزیت‌های استفاده از دوربین‌های مداربسته و انواع آن را بررسی می‌کنیم.

مزیت‌های استفاده از دوربین مداربسته

همان طور که گفتیم اولین دلیل استفاده از دوربین‌های مداربسته ایجاد امنیت بیشتر می‌باشد. وقتی یک مکان مجهز به دوربین مداربسته می‌شود، یعنی به صورت 24 ساعته تحت کنترل است. در چنین شرایطی امکان وقوع جرم در آن مکان تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. همچنین اگر جرمی ایجاد شود یا اتفاقی بیفتد به راحتی با چک کردن دوربین‌های مداربسته می‌توان آن مسئله را پیگیری و حل کرد. اولین و مهم‌ترین مزیت نصب دوربین‌های مداربسته همین افزایش امنیت می‌باشد. مزیت دیگر استفاده از دوربین‌های مداربسته ایجاد امنیت و نظم عمومی در سطح شهر می‌باشد.

بسیاری از ما روزانه با دوربین‌های کنترل ترافیک و دوربین‌های مراکز امنیتی پلیسی در سطح شهر مواجه می‌شویم. این دوربین برای ایجاد نظم کمک می‌کند. امروزه با استفاده از دوبین‌های بیا کیفیتی مانند دوربین مداربسته فول HD به راحتی می‌توان چهره‌ی افراد و پلاک ماشین‌ها و … را بررسی کرد. به همین دلیل کنترل این دوربین‌ها به یکی از اصلی‌ترین روش‌های پیگیری مجرمان توسط پلیس و سازمان‌های امنیتی تبدیل شده است. وجود تصاویر از محل ایجاد جرم، افرادی که جرم را ایجاد می‌کنند و روند انجام آن باعث می‌شود تا در کمترین زمان ممکن مجرمان به چنگ قانون بیفتند. جالب است بگوییم که فیلم دوربین‌های مداربسته به عنوان یک مدرک معتبر شناخته می‌شود و از منظر قضایی قابل استناد و پیگیری می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته فول HD

به طور کلی دوربین مداربسته به عنوان یک وسیله پرتکنولوژی و پیچیده، دارای اجزای مختلف زیادی است. علاوه بر این تعدد انواع این دوربین‌ها چه از نظر عملکرد و چه از نظر برند باعث می‌شود تا نتوان یک نسخه کلی برای نام بردن اجزای تشکیل ‌دهنده دوربین‌های مداربسته به کار برد.

اما با این حال برخی از قطعات داخلی دوربین‌های مداربسته در بین تمام انواع آن‌ها مشترک هستند و می‌توان آن‌ها را به عنوان اجزای اصلی دوربین‌های مداربسته درنظر گرفت. در ادامه اجزای مشترک پرکاربردترین انواع دوربین‌های مداربسته همچون دوربین‌ مداربسته فول HD، HD، آنالوگ و … را بررسی خواهیم کرد. بدیهی است که چگونگی عملکرد و جزئیات این قطعات بر مبنای تکنولوژی و برند سازنده دوربین‌ها ممکن است متفاوت باشد.

بدنه یا کیس دوربین مداربسته

همانطور که در مقدمه این بخش گفتیم، دوربینهای مداربسته بر مبنای فاکتورهای گوناگونی دسته‌ بندی می‌شوند که یکی از آن‌ها، دسته بندی بر مبنای بدنه یا کیس است. کیس یا بدنه ساختار اصلی دوربین مداربسته می‌باشد که نقش محافظت از اجزای داخلی دوربین را بر عهده دارد.

جنس بدنه دوربین‌های مداربسته معمولا از جنس فلز یا پلاستیک است. دوربین‌های با کیس فلزی، قیمت بالاتری دارند اما به علت مقاومت بالایی که دارد مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

اگر قصد نصب دوربین مداربسته فول HD را در شرایط سخت محیطی یا آب و هوایی دارید، باید به استاندارهای مندرج در دیتا شیت یا مشخصات فنی و جنس کیس، به عنوان یکی از اجزای سازنده و ساختار اصلی دوربین مداربسته توجه لازم را داشته باشید. زیرا با توجه به شرایط محیطی و اقلیمی هر منطقه باید دوربین انتخاب شده، مقاومت کافی را داشته باشد.

درپوش بدنه یا کیس و یا شیشه پوشاننده لنز که به عنوان درپوش دوربین مداربسته فول HD شناخته می‌شود نیز تاثیر بسزایی در مقاومت دوربین در شرایط آب‌هوایی باران، برف، رطوبت، گرد و غبار و دمای هوای مختلف دارد. علاوه بر این طراحی این شیشه در خروجی تصاویر بدون هاله دوربین‌ مداربسته فول HDدر شب‌ها، تاثیر گذار است.

چیپ تصویر

چیپ تصویر

یکی از اجزای مهم در دوربین‌های مداربسته سنسور، حسگر یا چیپ تصویر آن می‌باشد. چیپ تصویر دوربین مداربسته اصلی‌ترین بخش وابسته به کیفیت تصویر انواع مختلف دوربین است. چیپ تصویر از عناصر بسیار ریزی تشکیل شده که آن‌ها را پیکسل می‌نامند.

این عناصر بسیار ریز تشکیل دهنده جیپ تصویر، میزان نوری که بر روی آن‌ها تابیده می‌شود را ثبت کرده و آن را به تعداد مشخصی از الکترون تبدیل می‌کنند. پس از آن الکترون‌ها به ولتاژ تبدیل می‌شوند. در دوربین های آنالوگ این ولتاژ به وسیله یک تقویت کننده به صورت سیگنال استاندارد درآمده و به خروجی دوربین فرستاده می‌شود.

وظیفه سنسور این دوربین‌ها، تبدیل نور دریافتی از محیط به سیگنال‌ الکتریکی است. در دوربین‌های مدار بسته دو نوع چیپ تصویر CCD و CMOS مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هارد برای ذخیره اطلاعات

هارد اکسترنال دوربین مداربسته فول HD داخل DVR و NVR قرار می گیرد و تمامی تصاویر دوربین مداربسته در آن ذخیره می‌شوند. 

دستگاه DVR و NVR

دستگاه DVR در سیستم دوربین‌های مداربسته آنالوگ و دستگاه NVR در سیستم دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به عنوان سرور سیستم دوربین مداربسته عمل می‌کنند. دستگاه ضبط تصاویر DVR و NVR علاوه بر ضبط تصاویر دوربین، امکان تنظیمات جانبی شامل تنظیم نور و رنگ، زمان بندی ضبط، قابلیت چرخش دوربین مداربسته، قابلیت تعقیب خودکارورا امکان‌پذیر می‌کند. 

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

از دیگر اجزای تشکیل دهنده یک دوربین مداربسته لنز بکار رفته در آن می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که لنز مجموعه‌ایی از عدسی‌های محدب و مقعر است که با هم یک عدسی محدب مرکب را تشکیل می‌دهند.

نحوه عملکرد این قسمت از دوربین‌های مداربسته به این صورت است که نور از این عدسی‌ها که به صورت متوالی و پشت سر هم قرار گرفته‌اند، عبور کرده و به این خاطر که این عدسی‌ها به یک سنسور متصل‌اند، به کست لنز برخورد کرده و تصویری را با توجه به اندازه سنسور ایجاد می‌کنند.

کیفیت تصویر ایجاد شده در دوربین‌های مداربسته به عوامل مختلفی در این مسیر بستگی دارد. کیفیت عدسی‌ها نقش بسیار مهمی در تصویر نهایی دوربین‌های مداربسته دارند. یعنی هرچه عدسی‌های دوربین بهتر باشند، تصویر ایجاد شده از کیفیت و وضوح بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود.

علاوه بر این فاصله قرارگیری عدسی‌ها از لنز دوربین نیز می‌تواند عامل بسیار مهم و تاثیرگذاری در تصویر ایجاد شده در دوربین‌ها باشد. دانستن این نکته ضروری است که فاصله کانونی اصطلاحی است که فروشندگان دوربین‌های، مدار بسته و افرادی که در این حوزه فعالیت دارند بسیار به کار می‌برند به معنای فاصله بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور دوربین است.

با کاهش فاصله کانونی لنز، زاویه دید دوربین بیشتر شده و اصطلاحا گفته می‌شود لنز وایدتری داریم. اما هرچه میزان این فاصله بیشتر می‌شود، زاویه دید کم شده و در نهایت، دوربین مداربسته کیفیت تصویر پایین‌تری خواهد داشت. البته لازم است بگوییم که این فاصله کانونی در برخی لنزها قابل تغییر بوده و می‌توان با تنظیم این فاصله به بهبود تصویر نهایی کمک کرد. برخی از دوربین‌ها هم فاصله کانونی ثابتی داشته و امکان تغییر آن وجود ندارد.

فاصله کانونی در لنزهای ثابت دارای عددی ثابت (2/8، 3/6، 4، 6 و میلیمتر) می‌باشد و در لنزهای وریفوکالدر یک بازه تعریف می‌شود (برای مثال 2/8-12). بنابراین می‌توان گفت که هرچه فاصله کانونی لنز عدد کمتری را نشان دهد تصویری گسترده‌تر و زاویه دیدی وسیع‌تری می‌دهد. اما هر چه این فاصله بیشتر شود عمق تصویر نیز بیشتر می‌شود. به طور خلاصه می‌توان گفت که فاصله کانونی عبارت است از فاصله مرکز عدسی لنز تا نقطه هم گرایی عدسی. این مفهوم علمی، خود سرآغازی برای پیدایش انواع لنز شد.

آداپتور یا منبع تغذیه

دوربین‌های مداربسته برای روشن شدن نیاز به برق با شدت جریان 12 ولت را دارند. وظیفه آداپتور تبدیل برق 220 ولت شهری به 12 ولت با آمپرهای متفاوت است. علاوه بر این منبع تغذیه نیز می‌تواند به صورت مرکزی یا به صورت مجزا برای هر دوربین نصب گردد.

کانکتورها و فیش‌ها

کانکتور و فیش دوربین‌های مداربسته وظیفه اتصال کابل‌ها به دوربین، اتصال فیش برق، اتصال میکروفن و را دارند. در ادامه برخی از مهم‌ترین انواع دوربین‌های مداربسته را بررسی می‌کنیم.

دوربین مداربسته آنالوگ

اولین نسل از دوربین‌های مداربسته که به شکل امروزی مورد استفاده قرار گرفتند، دوربین‌های مداربسته آنالوگ بودند. این نوع دوربین رایج‌ترین نوع دوربین‌های مداربسته می‌باشند. سیستم این نوع دوربین متشکل از یک یا چند دوربین آنالوگ، یک دستگاه برای ضبط دیجیتال تصاویر ( DVR ) و کابل کواکسیال برای ایجاد اتصال بین دوربین و دستگاه ضبط تصویر می‌باشد. تصاویری که دوربین‌ها ضبط می‌کنند، به دستگاه DVR ارسال می‌شود. دستگاه تصاویر را پردازش کرده و فرمت آن را به دیجیتال تغییر می‌دهد.

این نوع از دوربین‌های مداربسته بخاطر برخی ویژگی‌ها مانند قیمت پایین نسبت به انواع دیگر دوربین، سیستم کوچک، راحتی کار با سیستم، نصب آسان و … در بین کاربران خانگی و افرادی که صاحب کسب و کارهای کوچک هستند بسیار پرطرفدار است. البته کیفیت پایین این دوربین‌ها یکی از ضعف‌های آن محسوب می‌شود. رزولوشن دوربین‌های آنالوگ نهایتا تا 582*960 می‌باشد.

دوربین مدار بسته HD

HD یا High Definition در لغت به معنی کیفیت بالا می‌باشد و دوربین HD به دوربین‌هایی گفته می‌شود که کیفیت بالاتری از دوربین‌های آنالوگ دارند. رزولوشن این دوربین‌ها 720*1280 می‌باشد که به آن 720 هم می‌گویند. این رزولوشن تقریبا با یک مگاپیکسل برابری می‌کند. کیفیت دوربین‌های HD برای دوربین‌های مداربسته قابل قبول می‌باشد. همچنین این دوربین‌ها قابلیت زوم ور تماشای اجسام نه چندان ریز را دارا می‌باشد. تصاویر گرفته شده با این دوربین‌ها فضای کمتری نسبت به تصاویر دوربین‌های با رزولوشن بالا اشغال می‌کند.

بهترین دوربین مداربسته فول HD

با تکامل دوربین‌های HD، دوربین‌ مداربسته فول HD وارد بازار شد. این دوربین‌ها رزولوشن 1920*1080 دارند کیفیت آن‌ها به مراتب بهتر از دوربین‌های قبلی می‌باشد. رزولوشن 1080 تقریبا با 2 پیکسل برابری می‌کند. به طور حتم کیفیت دوربین مداربسته فول HD بهتر از دوربین‌های HD است. این دوربین جزئیات بیشتری را فیلم برداری می‌کنند و تمام اتفاقات را ضبط می‌کنند. از دوبین‌های فول HD در مکان‌هایی مانند بانک‌ها، صرافی‌ها، طلا فروشی‌ها، مراکز خرید چند طبقه و … که نیاز به امنیت و کنترل بیشتری دارند استفاده می‌شود.

دوربین‌های مداربسته‌ تحت شبکه

دوربین_های مداربسته_ تحت شبکه

یکی از جالب‌ترین نوع دوربین‌های مداربسته که امنیت فوق‌العاده بالایی دارد، دوربین‌ مداربسته‌ی تحت شبکه یا اینترنتی می‌باشد. با استفاده از این دوربین‌ها شما می‌توانید به صورت آنلاین محل کار یا محل زندگی خودتان را از طریق شبکه یا اینترنت مشاهده و کنترل کنید. یکی از تغییراتی که در این دوربین‌ها اعمال شده است، استفاده از دستگاه NVR به جای DVR است. دستگاه NVR پیشرفته‌تر از دستگاه DVR است و امکانات بیشتری را دارا می‌باشد.

کلام آخر

ما سعی کردیم در این مقاله از دوربین دایناتک، توضیح مختصری در مورد دوربین‌های مداربسته به شما عزیزان بدهیم و انواع دوربین‌های مداربسته مانند دوربین‌های تحت شبکه، دوربین مداربسته فول HD، HD و آنالوگ را بررسی کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر همچنین مشاوره از کارشناسان ما، به سایت پرند سیستم مراجعه کنید. 

 منبع: پرند سیستم