با بررسی قیمت سورنتو درباره ارزش آن چه می‌توان گفت؟

کیا سورنتو خودرویی دو دیفرانسیل است که از سال 2008 تا امروز توانسته با ارائه سه نسل مختلف حضور موفقی را در بازار ایران تجربه کند. اما امروز در سوم اسفندماه سال 1399 قیمت کیا سورنتو به بیش از دو میلیارد تومان رسیده است. قیمت سورنتو باعث شده خریداران تا حد زیادی نسبت به خرید این خودرو دچار تردید شده و از خود بپرسند که آیا این خودرو ارزش پرداخت چنین قیمتی را دارد؟ هرچند شما می‌توانید مدل‌های بسیار پایین‌تر کیا سورنتو را با حدود یک‌چهارم این قیمت خریداری کنید، بااین‌حال این پرسش همچنان پابرجا است.

قیمت سورنتو نسل اول: 490 تا 561 میلیون تومان

سورنتو نسل اول با نام BL به بازار آمد. هرچند این خودرو شش سال پس از حضور در بازارهای جهانی یعنی در سال 2008 به ایران رسید اما در همان مدت کوتاه حضور خود توانست طرفداران زیادی را به خود جلب کند. آنچه باعث شده بسیاری از خریداران برای پرداخت حدود 500 میلیون تومان در هنگام خرید کیا سورنتو نسل اول تردیدی نداشته باشند، توانایی‌های آفرودی و ویژگی‌های فنی منحصربه‌فرد این نسل از سورنتو است. بااین‌حال بالا بودن کیلومتر کارکرد و قدیمی بودن این خودرو باعث شده که خریداران جذب نمونه‌های جدیدتر مانند چری تیگو 5، جک S5 اتوماتیک و چری تیگو 7 شوند. زیرا قدیمی بودن این خودرو در دسترس نبودن لوازم جانبی و درنتیجه افزایش هزینه‌های نگهداری را به دنبال خواهد داشت.

قیمت سورنتو نسل دوم: 877 میلیون تا یک میلیارد و 125 میلیون تومان

نسل دوم سورنتو به نام نسل XM شناخته می‌شود. در این نسل مدل‌های مختلف فول، نیمه‌فول و میدفیس سورنتو دیده می‌شود. تغییرات ظاهری که در نسل دوم کیا سورنتو اعمال شد، باعث شد که این خودرو حتی نسبت به نسل اول نیز با استقبال بیشتری در ایران مواجه شود. پیشرانه قدرتمند سورنتو XM در کنار ایمنی بالا و کابین جادار باعث شده است که حتی قیمت سورنتو نسل دوم نیز مانعی برای خریداران و طرفداران این خودرو به شمار نیاید. به‌طورکلی می‌توان گفت که قیمت سورنتو نسل دوم با توجه به سایر رقبای حاضر در بازار برای یک شاسی‌بلند متوسط قیمت مناسبی است. بااین‌حال مصرف سوخت بالا و عملکرد اسپرت سیستم تعلیق ممکن است باب طبع بسیاری از خریداران نبوده و ترجیح بدهند به سراغ خودروهایی با کیلومتر کارکرد پایین‌تر بروند.

قیمت سورنتو نسل سوم: یک میلیارد و 420 میلیون تومان تا دو میلیارد و 746 میلیون تومان

نسل سوم سورنتو با نام UM از سال 2015 در بازار ایران حضور پیدا کرد و تا سال 2018 در این بازار دوام داشت. در بازار خودروهای دست‌دوم امروز ایران کف قیمت سورنتو کارکرده حدود 1.5 میلیارد تومان است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث شده این خودرو در مقایسه با سایر رقبای هم‌قیمت خود خریداران بیشتری در بازار دست‌دوم باشد، فضای هفت‌نفره‌ی راحتی است که برای سرنشینان خود در داخل کابین فراهم کرده است.

نسل سوم کیا سورنتو یک خودروی خانوادگی تمام‌عیار است که علاوه بر ظاهر زیبا، تجهیزات رفاهی مناسب و ایمنی خوبی را در اختیار خریداران خود قرار می‌دهد. این خودرو دارای نمونه‌های GT LINE است که تفاوت‌های ظاهری بارزی را نسبت به سایر نسل‌های سورنتو و رقبای حاضر در بازار برای آن به ارمغان آورده است. علاوه بر زیبایی ظاهری نسخه GT LINE امکانات رفاهی بیشتری را نیز در اختیار سرنشینان خود قرار می‌دهد. همین موضوع باعث شده که بسیاری از کاربران در دوراهی انتخاب میان کیا سورنتو فول UM نسخه GT LINE و هیوندای سانتافه DM به سراغ انتخاب قیمت سورنتو بروند.