انواع سیم های Hdmi. انتخاب کابل HDMI – چه معیارهایی را باید در نظر گرفت؟

در HDMI v1.3 قابلیت های خودکار همماهنگی صدا را ترکیب نموده و به دستگاه ها اجازه می دهد تا همزمانی را با دقت کامل به طور خودکار اجرا نمایند. این کانکتور در ورژن HDMI v1.3 توسعه داده شده و کاربرد آن برای تجهیزات قابل حمل می باشد و کوچکتر از پلاگین نوع A می باشد. این کانکتور اورجینال است که تحت عنوان ورژن Version 1.0 عرضه گردید. برای رفع مشکل انتقال صدا با کابل HDMI در ویندوز ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه HDMI شما به عنوان دستگاه پیش فرض تنظیم شده است. کابل های HDMI را بخرید که از قابلیت دستگاه های شما پشتیبانی کند به عنوان مثال ، اگر از یک پروژکتور ، تلویزیون، گیرنده سینمای خانگی یا پخش کننده جریان برخوردار هستید، اطمینان حاصل کنید که تمام کابل های HDMI استفاده شده بین آن دستگاه ها کابل هایی با سرعت بالا هستند و ورژن آنها با درگاه HDMI همخوانی داشته باشد. جالب اینجا است که تمام این امکانات تنها بر روی یک کابل رابط قابل دسترسی می باشد و شما را از کابل کشی های متعدد و سر در گم کننده رها می سازد. حتی در حال حاضر ، اطلاعات نادرستی در بین مصرف کنندگان وجود دارد-برخی معتقدند که سیم 10 متری ظاهراً نشان دهنده امکانات برای انتقال اطلاعات با کیفیت بالا بدون تقویت کننده است.

کابل HDMI در دسامبر 2005 با ویژگی های (CEC(Consumer Electronic Controll و مجموعه دستورات آن ، ایجاد ویرایش (CTS(Compliance Test Specification که شامل یک CEC مکمل اضافه نیز می باشد و برای سازگاری فنی HDMI v1.2 به روز گردیده است. کابل HDMI که برای انتقال صدا و تصویر استفاده میشود و درگاه خروجی آن در انواع تلوزیون جدید، اکثر لپتاپها و ویدیو پروژکتورها وجود دارد. زمانی میتوانید از این کابل استفاده کنید که هر دو دستگاه الکترونیکی مبدا و مقصد مجهز به درگاه HDMI باشند. 2Gbps برای پشتیبانی از نیازهای آینده دستگاه های نمایشگر HD مانند تفکیک پذیری بالاتر (Resolution) ، عمق رنگ بیشتر (Deep Color) و نرخ فریم بالاتر (Frame Rate) به علاوه داخل این ویرایش ساختاری پایه ریزی گردیده که به ویرایش های آینده اجازه می دهد تا به سرعت بالاتر برسند. در دستگاههای W-HDMI به دلیل اینکه ارتباط بین دو دستگاه به پروتکل های دیگری نظیر IP تبدیل نمیشود و به بیان فنی ارتباط Transparent صورت می پذیرد لذا بازدهی دستگاهها به حداکثر رسیده است و این باعث می شود هیچ تاخیری میان ارسال و دریافت صوت و تصویر ایجاد نشود، در صورتی که در دستگاه های W-MS ممکن است اینگونه تأخیر ها را ( بسته به نوع دستگاه ) کم یا زیاد مشاهده کنید.

مزیت پشتیبانی تلویزیون های 4K از HDMI 2.1 این است که می توانند از محتوای 4k @ 120Hz پشتیبانی کنند.بنابراین به راحتی با کنسول های بازی جدید تر سازگار هستند.همچنین افزایش پهنای باند توسط HDMI 2.1 باعث شده تولیدکنندگان تلویزیون به فکر دستگاه های جدیدی با وضوح 10k (10420×4320) باشند.پس به احتمال زیاد در چند سال اینده شاهده تلویزیون های بسیار با چنین رزولوشنی در بازار خواهیم بود. کابل HDMI یک نوع تکنولوژی استاندارد با قابلیت های بالایی می باشد که برای انتقال سیگنال های صوتی و تصویری با کیفیت بالا طراحی شده است. استفاده از MHL (لینک ارتباطی کیفیت بالا موبایل) اولین استاندارد برای اتصال گوشی هوشمند به تلویزیون است که از پورت اصلی USB گوشی برای اتصال استفاده میکند البته به اضافه یک کابل مخصوص که تصویر خروجی گوشی را به فرمت قابل قبول در تلویزیون تبدیل میکند.به این کابل USB TO HDMI میگویند. این کانکتور با لینک دو گانه DVI-D سازگار است. این کانکتور با تک لینک DVI-D نیز کابل hdmi جدید سازگار می باشد.

Composite که عمومیت بیشتری در سیستم های خانگی و رده متوسط حرفه ای دارد ، از یک کابل برای تصویر که همه عناصر اعم از و رنگ را روی 2 سیم ارسال می کند و 2 کابل صدا برای کانال های راست و چپ صدای استریو که در روش های دیگر آنالوگ نیز مشترک می باشد تشکیل می شود. با این حال ، به دلیل رعایت نکردن همه ظرافت ها در طول تولید ، ممکن است برخی تحریفات ظاهر شود. از گیرنده خود برای سویچ بین ورودی ها استفاده کنید . Broader Color Space : پشتیبانی از x.v.Color که نام تجاری استاندارد رنگ IEC61966-2-4 xvYCC می باشد را اضافه نموده که محدودیت های فعلی فضای رنگ یا Color Space را از بین برده و امکان نمایش تمامی رنگ های قابل مشاهده را که چشم انسان قادر به تشخیص و دیدن آن می باشد فراهم نموده است. این کابل به طور موثری مثل یک لوله عریض می باشد که می تواند حجم بالایی از اطلاعات دیجیتال را بین 2 منبع منتقل نماید. در مورد HDMI باید به این نکته توجه داشته باشیم که به خاطر خاصیت ذاتی دیجیتال این رابط ، می توان صوت و تصویر را بدون خطر افت کیفیت به خاطر تبدیل نمودن سیگنال آنالوگ به دیجیتال و بر عکس یا فشرده سازی به طور مستقیم به نمایشگر رسانید.