استعلام خلافی خودرو با سه سوت

حتما شما هم به یاد دارید که در گذشته اگر برای پرداخت خلافی خودروی خود استعلام می‌کردید با لیست بلند بالایی از خلافی ها به صورت پرینت شده روی کاغذ مواجه می‌شدید. با گذر زمان و توجه بیشتر رانندگان به قواعد راهنمایی و رانندگی و نگرانی از دوبرابر شدن جریمه‌ها بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که سریعتر نسبت به پرداخت خلافی خودروی خود اقدام کنند. امروزه حضور اپلیکیشن‌ها و روش‌های اینترنتی نوین سبب شده است که کم کم روش‌های قدیمی به دست فراموشی سپرده شوند. به طوری که می‌توان از طریق روش‌های الکترونیکی و سیستم آنلاین موبایلی خلافی خودروی خود را به راحت‌ترین روش ممکن پرداخت کنید. اگر می‌خواهید با روش‌های سریع پرداخت خلافی ماشین آشنا شوید بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید خودرو باید به آن توجه کنید، استعلام خلافی خودرو است؛ به‌خصوص اگر قصد خرید خودرو دست‌دوم قسطی را دارید و تا پیش از پایان اقساط، قرار نیست برای انتقال سند به محضر مراجعه کنید، دریافت رسید پرداخت به‌روز خلافی خودرو تا روز تحویل، کاملاً لازم و ضروری به ‌نظر می‌رسد.

علت پرداخت خلافی خودرو

ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد که اصلا چرا باید خلافی ماشین هر چه سریع‌تر پرداخت شود؟ به همین دلیل بهتر است قبل از معرفی روش‌های پرداخت سریع خلافی خودرو اندکی در خصوص اهمیت پرداخت آن صحبت کنیم. همان‌طور که می‌دانید خلافی ماشین به دلیل تخلفات راهنمایی و رانندگی مانند عبور از چراغ قرمز، نبستن کمربند ایمنی، سرعت و سبقت غیر مجاز، نداشتن معاینه‌ی فنی و…از سمت پلیس راهنمایی و رانندگی برای شما نوشته می‌شود.

جریمه‌های راهنمایی و رانندگی در چهار دسته بندی قرار دارند. در جریمه‌های دوربینی، تخلف شما توسط دوربین ثبت می‌شود. در صورتی که پلیس برگه‌ی جریمه را مستقیما به خود شما تحویل دهد جریمه از نوع تسلیمی است. ممکن است شما در محلی که تخلف کرده‌اید حضور نداشته باشید. در این صورت جریمه‌ای که از سوی پلیس برای شما در نظر گرفته شده است به صورت الصاقی روی خودروی شما چسبانده می‌شود. در جریمه ‌های دو برگی نیز هنگام بی توجهی به فرمان ایست پلیس برای راننده صادر می‌شود. که یکی مربوط به تخلف خودرو و دیگری به دلیل بی‌اعتنایی به فرمان پلیس است.

از چهار مورد بالا جریمه‌های الصاقی و تسلیمی بدین صورت هستند که اگر تا دو ماه اقدام به پرداخت آن‌ها نکنید، پس از 60 روز جریمه دو برابر می‌شود.

هنگام فروش خودرو ارائه گواهی عدم خلافی خودرو از سوی فروشنده به خریدار از الزامات است. البته در مواقعی نیز توافقاتی در خصوص پرداخت خلافی بین خریدار و فروشنده صورت می‌گیرد. در هر صورت هنگام تعویض پلاک، مدارکی مثل ارائه‌ی بیمه نامه، گرفتن خلافی خودرو و … ضروری است. پس برای اینکه هنگام فروش ماشین خیالتان از این بابت راحت باشد بهتر است هر چه سریع‌تر جریمه‌ها را تسویه کرده و بار خود را سبک کنید. در ادامه ما راحت‌ترین روش‌ها را برای پرداخت خلافی ماشین به شما معرفی می‌کنیم.

پرداخت سریع خلافی خودرو با این روش‌ها

یکی از روش‌های قدیمی پرداخت خلافی ماشین، مراجعه‌ی حضوری به دفاتر پلیس +10 است. در این مواقع با در دست داشتن کارت یا سند خودرو و یا بیمه نامه‌ی خودرو و پرداخت مبلغ 30 هزار تومان مطابق با تعرفه‌ی سال 99 می‌توانید برگه‌ی خلافی خودروی خود را تحویل بگیرید. پس از آن از طریق مراجعه به یکی از شعب بانک ملی اقدام به پرداخت خلافی کنید.

  • پرداخت از طریق موبایل و کد USSD
  • امروزه با شماره گیری کدهای USSD  می‌توانید بسیاری از کارهای خود را بدون نیاز به اینترنت و نصب هیچ نرم‌افزاری از طریق موبایلتان انجام دهید. یکی از این کدها #110* است که با شماره گیری آن  از میزان خلافی خودروی خود مطلع می‌شوید و در صورت تمایل می‌توانید آن را پرداخت کنید.
  • استعلام خلافی از طریق شماره تلفن

یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای استعلام خلافی خودرو تماس با شماره تلفن 88288888 است. پس از شماره گیری با این تلفن کافیست VIN کارت ماشین را وارد کنید و از میزان خلافی ماشینی خود مطلع شوید. با این روش نمی‌توانید خلافی را پرداخت کنید.

3- وب‌سایت پلیس راهور

پلیس راهور یکی از مراجع مطمئن استعلام ریز خلافی ماشین ‌و پرداخت آن است. برای مشاهده‌ی صورت وضعیت جریمه‌های معوقه‌ی خود کافیست پس از مراجعه به سایت، گزینه‌ی استعلام میزان تخلفات رانندگی را انتخاب کنید و با وارد کردن شماره بارکد کارت ماشین از جزئیات تخلفات خودروی خود آگاه شوید. بهتر است بدانید که این سامانه هر هفته اطلاعات خود را به روز می‌کند. پس به عنوان مثال اگر امروز جریمه شده‌اید و می‌خواهید استعلام آن را ببینید، حدود یک هفته باید صبر کنید تا سامانه به‌روزرسانی شود.

  • ابزار استعلام خلافی خودرو همراه مکانیک

یکی دیگر از معتبرترین روش‌ها برای استعلام خلافی ماشین، مراجعه به وب‌سایت همراه مکانیک است. با کمک ابزاری که در این سامانه در نظر گرفته شده است،  می‌توانید کد 8 رقمی مربوط به کارت ماشین خود را وارد کرده و جزئیات خلافی خودروی خود را مشاهده کنید. این ابزار علاوه بر به‌روز بودن، استفاده از آن بسیار راحت است و شما به‌ سادگی می‌توانید با چند کلیک ساده موارد مربوط به خلافی خودروی خود را ببینید.