کد خبر : 36تاریخ ثبت : 1395/5/25 10:07:17
از تولید لباس اردوهای جهادی تا اشتغال شش نفر در کارگاه تولیدی+ تصاویر وقتي جيب خالي بانوي بوشهری حريف پشتكارش نشد

از تولید لباس اردوهای جهادی تا اشتغال شش نفر در کارگاه تولیدی+ تصاویر

مشاهده زنان و مردانی که فارغ از سن و سال و با کمترین امکانات در حال تلاش برای به دست‌آوردن لقمه نانی آبرومند هستند و نه تنها برای خود بلکه هم‌قطارانشان نیز زمینه اشتغال فراهم کرده‌اند، جذاب است.

به گزارش"ناصرون"در حالی که اشتغال به عنوان دغدغه جدی مردم و دولتمردان فصل نامووزنی در جامعه جوان ایرانی ایجاد کرده، مشاهده زنان و مردانی که فارغ از سن و سال و با کمترین امکانات در حال تلاش برای به دست‌آوردن لقمه نانی آبرومند هستند و نه تنها برای خود بلکه هم‌قطارانشان نیز زمینه اشتغال فراهم کرده‌اند، جذاب است.  اگر بپذیریم که کار و تلاش اقتصادی زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد به جایی خواهیم رسید که فقط همت، غیرت و یک ایده خوب می‌تواند راهگشا باشد.

بیماری پدر بهانه‌ای برای کارآفرین شدن

خانم پریسا داد، کارآفرین 49 ساله‌ای است که با راه‌اندازی کارگاه تولید البسه‌های اسلامی عفاف و حجاب در بندربوشهر توانسته است ظرفیت تولیدی خوبی را در استان ایجاد کند اما همچنان این حرکت جهادی از دید برخی دستگاه‌ها و نهادهای متولی در استان به دور مانده است.

وی مادرش را از دست داده و پدر بیماری دارد که  در بستر بیماری است و از مخارج زندگی بر نمی‌آید، به همین دلیل پس از مشورت با خانواده و دوستان تصمیم گرفت آموزش خیاطی را شروع کند تا از این طریق هزینه مخارج زندگی را تامین کند.

آموزش خیاطی برای تامین مخارج زندگی

خانم داد آموزش‌های خود را در مسجد شروع کرد و چندی نگذشت که آوازه آموزش‌های خیاطی وی در محله بلند شد و هر روز بر متقاضیان این آموزش‌ها نیز افزوده می شد.

راه اندازی کارگاه تولیدی البسه های عفاف و حجاب

وی مجددا با اصرار متقاضیان یک دوره تکمیلی آموزش خیاطی برگزار کرد و پس از دوره نیز با چندتن از بانوان، تصمیم به راه‌اندازی تولیدی پوشاک گرفت.

به گفته خانم داد پس از کش و قوس‌های فراوان و مشکلاتی که برای گرفتن مجوز کارگاه تولیدی وجود داشت اما بالاخره به فضل خداوند در تابستان سال 89 اولین کارگاه تولیدات عفاف و حجاب را بنا نهادیم.

دست نکشیدن از تولیدات اسلامی به قیمت پاس نشدن چک 15 میلیون تومانی!

دیری نگذشت که آوازه کارهای تولیدی آنها در حوزه تولیدات پوشاک عفاف و حجاب در استان بوشهر پیچید و به همین واسطه قرار شد البسه‌های برخی از بیمارستان‌های استان بوشهر را تامین کنند.

وقتی خود را خبرنگار  معرفی کردم، خانم داد با خوش‌رویی این چنین می‌گوید: بعد از مدت‌ها یکی از همکاران که با هم شریک بودیم گفت که به واسطه نیاز مبرم به پول می‌خواهد دستگاه تولیدی کارگاه را بفروشد.

وی ادامه داد: با توجه به این که خانواده ما هم وضع مالی خوبی نداشتند و اقوام هم با من همکاری نمی‌کردند و مخالف اداره کارگاه بودند اما با توکل بر خدا تصمیم گرفتم که از چرخه تولیدات عفاف و حجاب دست نکشم و به همین خاطر چک 15 میلیونی به وی دادم.

این کارآفرین موفق بیان کرد: از ابتدای کار با توجه به مخالفت‌های مکرر نزدیکانم به اداره کارگاه تولیدی و نزدیک‌شدن به موعد سررسید چک‌ها، تصمیم گرفتم شبانه روز کار کنم تا شرمنده خانواده و کسانی که هر روز در مقابل من ظاهر می‌شدند و با ناامیدی نصحیتم می‌کردند، نشوم.

دست خدا را به یکباره دیدم

وی ادامه داد: بالاخره روز موعد پاس‌کردن چک‌ها فرا رسید و همچنان به انبوه طلب‌هایی که داشتم فکر می کردم تا اینکه دست خدا را به وضوح مشاهده کردم و تنها یک ساعت قبل از برگشت خوردن چک‌ها، از بیمارستانی که کلیه البسه برای آنها تولید کرده بودم با من تماس گرفتند و گفتند که پول به حساب شما واریز شده است.

از تولید لباس اردوهای جهادی تا اشتغال شش نفر در کارگاه تولیدی

تقریبا چند سالی است که بسیج سازندگی به منظور حمایت از طرح های تولیدی اقتصاد مقاومتی، تولید لباس‌های اردوهای جهادی استان را بر عهده این کارگاه قرار داده است.

حال پس از گذشت 7 سال از راه‌اندازی، 6 نفر در کارگاهی تولیدی به ابعاد 16*17 در اطراف امامزاده محمدباقر در منطقه بهمنی شهر بوشهر مشغول به کار هستند.

وام نمی خواهم، از کارگاه‌های تولیدی استان حمایت کنید

وی در پایان با گلایه از انتظارات خود از دستگاه‌های اجرایی و نهادهای متولی می‌گوید: بنده وام نمی خواهم و به جای این که تولیدات البسه بیمارستان‌ها، نهادها و دستگاه‌های استان از بیرون بیاید، از ظرفیت همین کارگاه‌های تولیدی در استان استفاده شود تا به واسطه آن گردش چرخه اقتصادی بوجود بیاید و افراد بیشتری را بتوانیم مشغول به کار کنیم.

به نظر می‌رسد حمایت دولت از کارگاه‌های کوچک زودبازده و مشاغل خانگی با اندک تسهیلات دولتی ارزان قیمت می‌تواند در ایجاد مشاغل خرد تاثیرگذار باشد.

گزارش: سیداحمد موسوی

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه