کد خبر : 220تاریخ ثبت : 1396/2/3 09:59:47
صرفه‌جویی و مدیریت مصرف تنها راه عبور از بحران آب در استان است

صرفه‌جویی و مدیریت مصرف تنها راه عبور از بحران آب در استان است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آب استان بوشهر با اشاره به کاهش میزان ذخیره آب سد کوثر و رودخانه شاهپور به عنوان تامین کننده ۹۰ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر گفت: سازگاری با کم‌آبی تنها راه عبور از بحران و تنش آبی در استان است.

به گزارش"ناصرون"کیقباد یاکیده صبح امروز در نشست بررسی وضعیت منابع تامین کننده آب استان بوشهر با اشاره به اینکه این استان با بحران کم‌آبی مواجه است اظهار داشت: بارش کم باران در فصل آبی جاری سبب کاهش میزان ذخیره آب سد کوثر و آورد رودخانه شاهپور کازرون به عنوان تامین کننده بیش از 90 درصد آب آشامیدنی استان شد.

وی با بیان اینکه ‌آورد رودخانه شاهپور به شدت کاهش یافته است تصریح کرد: نگرانی از تامین آب از رودخانه شاهپور کازرون افزایش یافته چرا که آبدهی این رودخانه کاهش قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل آبفای استان بوشهر با بیان اینکه با هر طریق ممکن باید با کم‌آبی زندگی کنیم افزود: با توجه به منابع موجود تامین آب استان بوشهر نباید توقع برای جبران کمبود آب ایجاد شود و خوشبختانه با مصرف بهینه میزان آب تولیدی و توزیع شده جوابگوی نیاز مشترکان است.

یاکیده با تاکید بر توجه به اصلاح الگوی مصرف آب گفت: تولید سرانه به ازاء هر نفر در استان بوشهر افزون بر 270 لیتر است که با مدیریت مصرف می‌توان سرانه مصرف را از 200 لیتر به 119 لیتر  به عنوان استاندارد تعیین شده 140 لیتر با 15 درصد هدررفت، رساند.

وی با تاکید بر تفکیک آب مصرفی فضای سبز و شستشو از آب آشامیدنی گفت: این مهم در دستور کار قرار دارد که اجرای این پروژه ابتدا از دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها آغاز می‌شود و سپس به سایر مناطق تسری می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر از اجرای طرح نکاشت در حاشیه رودخانه شاهپور کازرون خبر داد و افزود: برای تامین بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز استان بوشهر از رودخانه شاهپور کازرون، طرح نکاشت اجرایی شده تا خللی در آب آشامیدنی که از این رودخانه تامین و به استان بوشهر منتقل می‌شود وارد نشود .

یاکیده از اجرای طرح نوسازی شبکه آبرسانی شهرها خبر داد و با بیان اینکه برای جلوگیری از هدر رفت آب برنامه‌ریزی ویژه‌ای شده است تصریح کرد: در سفر وزیر نیرو به استان بوشهر این مهم مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد که با پیگیری اعتبار و نوسازی شبکه آبرسانی بخشی از هدر رفت آب از شبکه آبرسانی کاهش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آب استان بوشهر، استفاده از شیرهای کاهنده مصرف آب را از دیگر راهکارهای کاهش مصرف آب دانست و تاکید کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده امسال شیرهای مصرف کاهنده در دستگاه‌های اجرایی و معابر عمومی جایگزین شیرهای معمولی می‌شود که در مدیریت مصرف تاثیرگذار است.

یاکیده با اشاره به اینکه یک‌هزار کیلومتر شبکه آبرسانی شهرها نیاز به نوسازی دارد تصریح کرد: سه شهر بوشهر، دالکی و جم که بیشترین هدر رفت آب از شبکه آبرسانی دارد در اولویت اصلاح و نوسازی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/م

تسنیم

اخبار مرتبط
    کلمات کلیدی
    ثبت دیدگاه