این کنگره، بازخوانی کتاب مسکوت تاریخ استان بوشهر و دشتستان است/نام دشتستان برای انگلیس زلزله سیاسی است
کنگره بزرگ به شهادت سكوت، نقش دشتستان در مبارزه با استعمار انگلیس، صبح امروز 96 در سالن اجتماعات كانون امام خمينی (ره) برازجان با حضورنماینده ولی فقیه در استان بوشهر آغاز شد.
كدخبر: id-126
تاريخ: 2018-01-18 14:39:23

به گزارش"ناصرون"در این کنگره فرماندار دشتستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و آرزوی توفیق برای رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت:آبادانی دشتستان به زمان ایلامی ها در تاریخ می رسد که با شواهد زیادی در شهرزستان دشتستان که متعلق به دوران هخامنشی و ساسانی به دست آمده و موجود است که گواه زندگی و هویت تاریخی درخشان مردم این دیار است.

ارسلان زارع با توجه بر اینکه دشتستان در تحولات سیاسی و اجتماعی دو قرن اخیر به ویژه همه مراحل و دوره هایی که جنوب ایران مورد استعمار انگلیس و بریتانیا قرار گرفت خاطرنشان شد: دشتستان در تاریخ بسیار نقش آفرین بوده است و نقش دشتستان در تحولات سياسی و اجتماعی دو قرن اخير غیرقابل انکار است.

زارع خاطرنشان شد: بی شک برگزاری چنین کنگره ای ضمن تبیین نقش تاریخی مردم و مبارزان بزرگی چون غضنفر السلطنه برارجانی و آیت الله مجاهد برازجانی به نسل جدید قطعا زمینه ساز پژوهش ها و تحقیق های تاریخی می شود تا بخش های دیگری از زوایای پنهانی تاریخ سلحشوری و شجاعت مردم این دیار را آشکار گرداند.

همچین در این مراسم نماینده ولایت فقیه در استان بوشهر با اشاره بر اینکه استان بوشهر از جهت جغرافیای سیاسی جهان دارای یک موقعیت فوق استراتژیک است بیان داشت: استان بوشهر دروازه ورود سیاسی، اقتصادی، فرهنگی ایران تلقی می شود و به همین خاطر است که هرگاه جهات استعمار میخواسته بر دولت مرکزی ایران فشار وارد کند به قطب ایران اسلامی و به استان بوشهر حمله می کرده است.

 

 

 

آیت الله صفایی بوشهری در ادامه صحبت های خود افزود:چهار بار این استان مورد تهاجم استعمار پیر انگلیس بوده است و هیچگاه در معادلات تصمیم گیری و تصمیم سازی این تهاجم عالمان استان و مردم نقش علت فاعلی برای تهاجم بیگانگان را نداشتند بلکه علت این تهاجمات معادلات سیاسی بوده که مهاجمان با دولت مرکزی برقرار می کردند.

رییس کنگره ملی به شهادت سكوت منطقه دشتستان در استان بوشهر را  فوق العاده مهم یاد کرد و تاکید کرد: دشتستان به تعبیری قلعه استان است که تسخیر دشتستان یعنی تسلیم استان و دشتستان دروازه ورود به جغرافیای مرکزی ایران است.

صفایی اضافه کرد: در آن برهه مردم به مقاومت فراخوانده شدند و بزرگانی چون رییسعلی دلواری، زائرخضر خان اهرمی، و غضنفرالسلطنه برازجانی وارد عرصه شدند و این کار بزرگی که مردم استان بوشهر انجام دادند و شکستی به انگلستان و استعمار کهنه وارد کردند که هیچگاه دیگر بیگانگان تهاجم به ایران را تکرار نکردند.

 

وی اضافه کرد: شکست در منطقه جنوب ایران و استان بوشهر برای انگلیس یک تجربه و عبرت تاریخی گردید و نوع استراتژی خود را به استعمار نو و هم اینک فرا نو تبدیل نمود. سرداران دشتستان و عالمان بزرگ این منطقه کار بزرگی انجام دادند و در خط دوم مقاومت نگداشتتد دشتستان یک سقوط مستمر داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر گفت: امسال و اینک اولین همایش برای بیان واقعیت ها و عظمت مبارزات مردم دشتستان پس از گذران بیش از صد سال برگزار شده است که این دیر بیان شدن یک اشکال است.

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری تصریح کرد: واکاوی و کشف تاریخ یک قوم شناسنامه آن قوم است. منطقه دشتستان و استان بوشهر با آن سابقه بزرگ که مقام معظم رهبری بارها که من خدمت ایشان رسیده ام بر این معنا تاکید دارند پایتخت مبارزه با استعمار است.

وی تاکید کرد: این کنگره یک بازخوانی کتاب مسکوت تاریخ استان بوشهر و دشتستان است که بسیاری به دنبال بیان آن نبوده و نیستند. بدانید که کتاب تاریخ حیات این استان و منطقه دشتستان خواندنی است، زرین است و مایه افتخار، لذا همواره باید بخوانیم.

از سوی دیگر سرهنگ نعمت الله غلامپور، فرمانده بسیج سپاه حضرت جوادالائمه(ع) شهرستان دشتستان گفت: مبارزات مردم خطه جنوب دارای مراحل متعددی بوده است که تاثیرات این مبارزات دلیرانه مردم دشتستان و برازجان در مقابل چپاولگران تاریخ در طول دو قرن اخیر مشهود می باشد.

وی ادامه داد: ادامه دهنده راه مبارزه با استعمار در تاریخ معاصر افرادی چون مرحوم حاج ماشالله کازرونی بوده اند. ما شهدا و جانبازان زیادی را در مبارزات ضداستعماری تقدیم انقلاب عزیزمان نموده ایم.

سرهنگ پاسدار نعمت اله غلامپور تاکید کرد: مبارزات موثر مردم خطه دشتستان در دفاع از دین اسلام و آیین مقدسمان تکمیل کننده راه و عمل شهدا است. تشریح و گزارش رشادت های مبارزان دشتستانی و تلاش عزیزان در برگزاری این کنگره قابل تحسین است.

انتهای پیام/.